IFSA Jr Freeskiing Inter-mountain Cup Results

(Alta, WY – Feb 6, 2017) The juniors come out to compete and it snows! Thank you to all the competitors, ski patrol, judges, and Andy Williams  and amazing events crew for battling out the winter weather!

FINAL RESULTS – FEBRUARY 5, 2017 – RELIABLE
Head Judge:  Jonny Manwaring  Judges: Paul Kimbrough &  Max Kuszaj
U12 skier Girls
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME RESORT/TEAM RUN 1 RUN 2 FINAL SCORE
1 3 Skylar Manka IFSA Independent 30.10 0.00 30.10
2 2 Alexis Sharp Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 24.97 0.00 24.97
U12 Skier Boys
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME RESORT/TEAM RUN 1 RUN 2 FINAL SCORE
1 16 Kai Jones Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 31.37 0.00 31.37
2 13 jack kilmain Jackson Hole Ski and Snowboard Club 29.43 0.00 29.43
3 15 Preston Smith Big Sky Freeride 29.33 0.00 29.33
4 10 Ayden McCleary Altabird Freeride (SBSEF) 27.73 0.00 27.73
5 18 Angus Smith Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 26.80 0.00 26.80
6 19 Wick Church Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 26.17 0.00 26.17
7 17 Will Beck Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 25.87 0.00 25.87
8 14 Jacob Smith Big Sky Freeride 22.57 0.00 22.57
9 20 Miles Coleman Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 14.47 0.00 14.47
10 12 Bennett Balogh Jackson Hole Ski and Snowboard Club 9.97 0.00 9.97
12-14 skier girls
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME RESORT/TEAM RUN 1 RUN 2 FINAL SCORE
1 23 Nehalem Manka IFSA Independent 29.97 0.00 29.97
2 24 Sarah Shenk IFSA Independent 28.57 0.00 28.57
3 25 Ellie Armstrong Jackson Hole Ski and Snowboard Club 28.00 0.00 28.00
4 21 Tasia Tanner FLY Freestyle TDQ 0.00 TDQ
11 11 Charles Schramke Big Sky Freeride TDQ 0.00 TDQ
12-14 snowboard boys
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME RESORT/TEAM RUN 1 RUN 2 FINAL SCORE
1 54 Heath Springman Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 26.27 0.00 26.27
2 51 Leo Zolik Jackson Hole Ski and Snowboard Club 23.90 0.00 23.90
3 53 Ethan Shaw Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 17.87 0.00 17.87
4 50 Isaac Singer Big Sky Freeride 17.27 0.00 17.27
5 52 Benji Shaw Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 16.83 0.00 16.83
12-14 skier boys
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME RESORT/TEAM RUN 1 RUN 2 FINAL SCORE
1 48 Louis Overington 0 32.50 0.00 32.50
2 36 Zack Little Jackson Hole Ski and Snowboard Club 32.27 0.00 32.27
3 32 cade walz Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 31.33 0.00 31.33
4 44 Nick Dunn Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 31.07 0.00 31.07
5 37 Spencer Springman Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 31.03 0.00 31.03
6 281 Garrett Walz Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) 30.97 0.00 30.97
7 47 Felix Hahn 0 30.70 0.00 30.70
8 34 Andrew Smith Big Sky Freeride 29.90 0.00 29.90
9 27 Stephen Schramke Big Sky Freeride 28.80 0.00 28.80
10 31 Thomas Astaldi NA 27.30 0.00 27.30
11 35 Jack Lovely My Team is Not Listed Here 21.97 0.00 21.97
12 30 Elias Huber FLY Freestyle 21.00 0.00 21.00
13 41 Thor Jaramillo IFSA Independent 19.40 0.00 19.40
14 40 Charles Steele IFSA Independent 18.83 0.00 18.83
15 28 oliver noyes IFSA Independent 18.70 0.00 18.70
16 42 Bodee Butterworth Big Sky Freeride 16.43 0.00 16.43
17 45 Skyler Kunz Park City United 14.63 0.00 14.63
18 29 Jake Coosaia Jackson Hole Ski and Snowboard Club 14.30 0.00 14.30
19 38 Roy Temple Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) TDQ 0.00 TDQ
20 39 Trafton Ford IFSA Independent TDQ 0.00 TDQ
21 43 Danny Garringer Altabird Freeride (SBSEF) TDQ 0.00 TDQ
15-18 skier girls
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME RESORT/TEAM RUN 1 RUN 2 FINAL SCORE
1 57 Maria Lovely 0 31.77 0.00 31.77
2 56 Clara Greb IFSA Independent 24.20 0.00 24.20
15-18 skier girls
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME RESORT/TEAM RUN 1 RUN 2 FINAL SCORE
1 57 Maria Lovely 0 31.77 0.00 31.77
2 56 Clara Greb IFSA Independent 24.20 0.00 24.20
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME RESORT/TEAM RUN 1 RUN 2 FINAL SCORE
1 202 Kendall Goodman Altabird Freeride (SBSEF) 33.40 0.00 33.40
2 207 Fritz Arnold Bridger Bowl Freeride Team 33.07 0.00 33.07
3 215 Elih Mclaulin Jackson Hole Ski and Snowboard Club 32.93 0.00 32.93
4 206 Brennan McCleary 0 32.20 0.00 32.20
5 209 Howie Robin Big Sky Freeride 31.67 0.00 31.67
6 218 Niko Hinz Bridger Bowl Freeride Team 31.57 0.00 31.57
7 208 Finn Reddish Altabird Freeride (SBSEF) 31.30 0.00 31.30
8 223 Dawson Raden Big Sky Freeride 31.20 0.00 31.20
9 205 Rowan Harden Altabird Freeride (SBSEF) 31.00 0.00 31.00
10 201 Addy Fleischer Altabird Freeride (SBSEF) 30.20 0.00 30.20
11 213 Alex Coosaia Jackson Hole Ski and Snowboard Club 29.67 0.00 29.67
12 217 Cody Gagnon My Team is Not Listed Here 29.40 0.00 29.40
13 203 Aidan Pruett Altabird Freeride (SBSEF) 28.63 0.00 28.63
14 219 Jack Davies Silver Run Ski Club Red Lodge 18.10 0.00 18.10
15 220 Keon Lockie IFSA Independent 16.67 0.00 16.67
16 212 Owen Cardwell IFSA Independent 16.63 0.00 16.63
17 210 Jacob Lathrop Big Sky Freeride TDQ 0.00 TDQ
18 211 Brandon Ussery Altabird Freeride (SBSEF) TDQ 0.00 TDQ
19 214 Alex Lugar Targhee (Teton Valley Ski Ed Foundation) TDQ 0.00 TDQ
20 216 Zach Cone Big Sky Freeride TDQ 0.00 TDQ
21 222 0 0 0 TDQ 0.00 TDQ
22 221 Leon Mcguire Altabird Freeride (SBSEF) TDQ 0.00 TDQ
23 224 Joe Olson Bridger Bowl Freeride Team TDQ 0.00 TDQ

Media Contact
Jennie White
Marketing & Social Media Manager
JWhite@GrandTarghee.com
307.353.2300 x1328