4th Annual Big Mountain Telemark Comp

Friday, February 28, 2014 - Monday, March 03, 2014

Event Sponsors

Habitat High Altitude Provisions Smith Optics Outdoor Research Apparel 22 Designs Kates Real Food Fits Performance Socks Soul Poles Park City Utah Rob Kingwell Kinger Avalon Seven Ogden Made Handcrafted bags made in Ogden, Utah

Contributing Sponsors

Kuhl Kavu

2014 Big Mountain Telemark Comp Results

Download Results
Girls 12-14 FINAL RESULTS
Place Bib First Last Home TOTAL
1 53 Molly Murphy Auburn, MA 57.00
2 50 Bailey Abi-Nader Crystal Bay, NV 54.00
3 51 Caleigh Smith Rifle, CO 38.00
4 52 Chengcheng Han Carbondale, CO 30.00
5 54 Tessa Pargiter-Hatem Aspen, CO 26.00
Boys 12-17 Final Results
Place Bib First Last Home TOTAL
1 83 Conrad Truettner Crested Butte, CO 90.00
2 90 Henry Nadell Carbondale, CO 79.00
3 94 kimbrell larouche Carbondale, CO 79.00
4 95 Mahryan Beelendorf-Vaux Carbondale, CO 79.00
5 107 Tucker Vollbrecht Park Ctiy, UT 76.00
6 87 Dylan Henley Carbondale, CO 70.00
7 99 Orion Cherney Penngrove, CA 66.00
8 81 Avery Kane Carbondale, CO 65.00
9 96 Matthew Palomino Carbondale, CO 64.00
10 106 Shiva Carter Crestone, CO 62.00
11 86 Dane DeFrates Crested Butte, CO 59.00
12 80 Andrew Bourke Alpine meadows, CA 57.00
13 100 Rider Johnson Telluride, CO 57.00
14 104 Ry Gould Ridgway, CO 53.00
15 98 Nate Cutler kings beach, CA 52.00
16 93 Kaden Katz Telluride, CO 51.00
17 97 Max Stein Carbondale, CO 43.00
18 84 Cormac Mcgeough Carbondale, CO 42.00
19 105 S J Durand Basalt, CO 41.00
20 91 Jonas Geier Carbondale, CO 40.00
21 102 Rio Kane Basalt, CO 40.00
22 88 Eathan Barnes Ophir, CO 39.00
23 92 Justin Thyer Aspiri Glenwood Springs, CO 38.00
24 89 Eric Froelicher Carbondale, CO 36.00
25 85 Cray Collett Carbondale, CO 32.00
26 82 Camden McClure Carbondale, CO 30.00
WOMENS FINAL RESULTS
Place Bib First Last Home TOTAL
1 67 Lucy Sackbauer Salt Lake City, UT 104.00
2 66 Kami Abi-Nader Crystal Bay, NV 78.00
3 63 Delya Schock Vail, CO 59.00
4 68 MacKenzie Mailly Bozeman, MT 55.00
5 61 Becca Lesure Bozeman, MT 51.00
6 62 Brittany Speier Flagstaff, AZ 50.00
7 65 Emma Light Bozeman, MT 47.00
8 60 Andria Huskins   42.00
9 64 Elizabeth Collar Davis, CA 34.00
MENS FINAL RESULTS
Place Bib First Last Home TOTAL
1 130 Jake Sackson Carbondale, CO 109.00
2 132 Joey Croft Big Sky, MT 100.00
3 142 Spencer Jonas Girdwood, AK 95.00
4 135 Mark Robbins Crested Butte, CO 92.00
5 146 Ty Dayberry South Lake Tahoe, CA 90.00
6 123 Andrew Schauer Bozeman, MT 89.00
7 136 Matt Shortland Bozeman, MT 87.00
8 122 Andrew Hatch Carbondale, CO 83.00
9 134 Luke Lubchenco Leavenworth, WA 82.00
10 133 Kjell Ellefson Avon, CO 81.00
11 141 Samuel Norden Salt Lake City, UT 81.00
12 144 Tim Shepard Morrison, CO 80.00
13 126 Asher Coady Gunnison, CO 79.00
14 147 Wayne Smith Tahoe City, CA 78.00
15 125 Andy Parisod Avon, CO 76.00
16 129 Dylan Crane Carbondale, CO 74.00
17 145 Tucker Cocchiarella Vail, CO 74.00
18 137 Morgan Boyles Aspen, CO 65.00
19 140 Samuel Lesnikoski East Fairfield, VT 65.00
20 120 Abbott Gilbane Cape Elizabeth, MA 62.00
21 150 Bevan Waite Eugene, OR 61.00
22 110 Christopher Ewart avon, CO 60.00
23 131 Joe Wale Highland, UT 60.00
24 138 Nick Cherney Penngrove, CA 53.00
25 143 Thomas Hite Leavenworth, WA 53.00
26 149 Zach Damby Lewistown, MT 49.00
27 121 Aidan Ottley wenatchee, WA 48.00
28 148 Xu Meng Carbondale, CO 36.00
29 139 Paul Kimbough Driggs, ID 0.00

2014 Event Details

  • Event Location:  Peaked Mountain – Reliable and Bobcat Trails
  • Registration:  www.athlete360.com or in person Thursday at check-in
  • Entry Fee:  $150, $100 skiers 17 and under
  • Awards:  4:00pm at Rendezvous Lodge, located on the main plaza.
  • 1st Place:  $750 cash prize

Competition Categories

  • Men’s / Women’s 18yrs and up
  • Boys 12-17yrs, Girls 12-17 yrs
  • Event lodging deals call 800 TARGHEE (827-4433), mention you are with the event for a 20% discount on lodging.

Event Schedule

Thursday, February 27, 2014 (Event Start)
Schedule Times Descriptions Locations

9:00am-10:00am

Athlete Check-in Rendezvous Lodge

4:00pm-5:00pm

Athlete Check-in Rendezvous Lodge
5:00pm Big Mtn Qualifier Meeting Rendezvous Lodge
Friday, February 28, 2014 (Qualifier Day)
Schedule Times Descriptions Locations
7:00am-8:00am Athlete Check-in Rendezvous Lodge
8:00am Early Load Athletes/Coaches Sacajawea Lift
8:00am-9:30am Venue Inspection Reliable
10:00am Qualifier Competition (1st Run) Reliable
1:00pm Qualifier Competition (2nd Run) Reliable
4:00pm Athlete Meeting (All Athletes/Coaches) Rendezvous Lodge
Saturday, March 1, 2014 (FINALS)
Schedule Times Descriptions Locations
8:00am Early Load Athletes/Coaches Sacajawea Lift
8:00am-9:30am Venue Inspection Reliable/Bobcat
10:00am Finals (1st Run) Reliable/Bobcat
1:00pm Finals (2nd Run) Reliable/Bobcat
4:00pm Awards Ceremony Main Plaza
4:30pm-6:30pm Tele-PARTY Rendezvous Lodge

*Sunday, march 2, 2014 (SNOW DAY IF NEEDED)

Online Entry Fee

  • Online Registration: www.athlete360.com
  • $150 for competitors 18 and older
  • $100 for competitors 17 yrs and younger
  • Includes Tele party and event swag
  • Competition lift tickets - $25 per day ticket
  • Event Age Restriction: No competitors younger than 12 yrs old.

2014 Registration Information

2014 Registration Form
Online Registration: www.targheebigmtntele.athlete360.com
The Big Mountain Tele Comp registration opens on 1/3/14 10:00am mst, there is a field limit of 60 athlete's total. Event registration link is listed below.

Grand Targhee Resort is tee'd up for the fourth year of the Intergalactic Championship of Telemark Freeskiing. It all goes down in the Teton Mountains during the 4th Annual Big Mountain Telemark Competition. It is going to be a thrilling event for athletes and spectators alike. The best telemark skiers from across the inter-mountain area compete on the steeps and cliffs on the north side of Peaked Mountain. Skiers will be competing for over $3000 in cash prizes.

2014 Qualifier Course Map

Big Mountain Freeride Telemark Course Map Targhee Big Mountain Telemark Freeskiing Poster

2013 Grand Targhee Big Mtn Telemark Results

View 2013 Results Scoring

2012 Big Mountain Tele Comp Results

Men
Bib Number First Name Last Name Run 1 Score Run 2 Score Day 1 Total Day 1 Rank 3 Run Total Total Score
99 Mark Robbins 140 165 305 1 305 305
105 Paul Kimbrough 110 170 280 2 280 280
103 Jake Sakson 108 161 269 3 269 269
137 Luke Lubchneco 126 141 267 4 267 267
129 Skyler Memsic 121 145 266 5 266 266
134 Spencer Jonas 139 117 256 6 256 256
125 Matt Shorthand 109 142 251 7 251 251
95 Luke Falcone 109 124 233 8 233 233
106 Andrew Schauer 113 118 231 9 231 231
126 Jake Hawkes 112 113 225 10 225 225
136 Ty Dayberry 118 105 223 11 223 223
97 Abbott Gilbane 95 105 200 12 200 200
98 Thomas Hite 99 101 200 13 200 200
133 Alex Koukov 104 87 191 14 191 191
101 Drew Houser 81 108 189 15 189 189
96 Hank Garrett 103 79 182 16 182 182
102 Alex Romashko 69 103 172 17 172 172
91 Jordan Allen 104 66 170 18 170 170
93 Kenyon Clayton 92 72 164 19 164 164
94 Doug Connelly 98 58 156 20 156 156
100 Stephen McDonald 79 63 142 21 142 142
92 Lucien Blakemore 57 67 124 22 124 124
Women
Bib Number First Name Last Name Run 1 Score Run 2 Score Day 1 Total Day 1 Rank 3 Run Total Total Score
42 Becca Lesure 127 120 247 1 247 247
41 Klara Wohlers 119 117 236 2 236 236
39 Lousie Sanseau 118 101 219 3 219 219
40 Sara Wilson 105 114 219 4 219 219
36 Simone Kastner 100 82 182 5 182 182
37 Meghan Kelly 78 86 164 6 164 164
35 Kelsey Freeman 66 96 162 7 162 162
38 Yang Yang 0 0 0 0 0


Junior Men
Bib Number First Name Last Name Run 1 Score Run 2 Score Day 1 Total Day 1 Rank 3 Run Total Total Score
121 Sam Bockius 135 118 253 1 253 253
76 Grant Johnson 100 122 222 2 222 222
74 Tucker Cocchiarella 121 96 217 3 217 217
122 Bennett Drummond 110 101 211 4 211 211
110 Conrad Truettner 115 93 208 5 208 208
119 Tucker Vollbrecht 98 88 186 6 186 186
88 kimbrell Larouche 89 81 170 7 170 170
116 Kaden McFarland 90 78 168 8 168 168
90 cormac Mcgeough 85 77 162 9 162 162
78 Weaver Froelicher 67 91 158 10 158 158
79 Andy Hatch 83 75 158 11 158 158
112 Leonard Henderson 91 64 155 12 155 155
113 Dominic Tonozzi 68 78 146 13 146 146
77 Eric Froelicher 48 81 129 14 129 129
81 Avery Kane 60 68 128 15 128 128
120 Ben White 64 57 121 16 121 121
117 Xu Meng 55 55 110 17 110 110
73 Riley Ames 49 0 49 18 49 49
Junior Women
Bib Number First Name Last Name Run 1 Score Run 2 Score Day 1 Total Day 1 Rank 3 Run Total Total Score
132 Kami Abi-Nader 116 120 236 1 236 236
29 Justine Timms 81 75 156 2 156 156

Contact Information

Name: Andy Williams
Phone: 1 307.353.2300 ext. 1309
Email: awilliams@grandtarghee.com

Contact Us | Search | Sitemap | Privacy Policy | Terms & Conditions | Partners | Media Room
Mail: 3300 Ski Hill Rd. Alta, WY 83414
Reservations: 307-353-2300 | Call 800-TARGHEE