Bookmark and Share


USSMA Ski Mountaineering Classic, Randonnee Race

Saturday, January 04, 2014

USSMA Official Website

Race Course Maps

USSMA Targhee Race Division Map USSMA Targhee Recreation Division Map

Valued Sponsors

Habitat High Altitude Provisions Smith Optics Mountain Khakis

Register Online

Grand Targhee USSMA Ski Mountaineering Classic

Wyoming Rando Round Up Races

Jan 4 2014 - Wyoming Rando Roundup - Grand Targhee Ski Mountaineering Classic

Jan 4 2014 - Wyoming Rando Roundup - Snow King Hill Climb

Jan 5 2014 - Wyoming Rando Roundup - Jackson Hole Race

Targhee Mountaineering Classic (stage 1) Event Details

The Grand Targhee 2014 Ski Mountaineering Classic courses are both located inside the Grand Targhee ski area. The fast racers should complete the course in 2 hours.

  • Date: January 4th, 2014
  • Start Time: 9:00am, Targhee Main Plaza
  • Event Location: Targhee Main Plaza
  • Course Overview: Up Fred’s and Peaked Mountains Loop - View Download Race Map
  • Online Registration: www.GrandTargheeUSSMA.Athlete360.com
  • Online Entry Fee: $40.00 until 1/2/2014
  • Late Registration Fee: $55.00
    On-Site registration will be available
  • Registration & Bib Pick-up: 7:30am-8:30am Targhee Main Plaza
  • Finish & Awards: Conclusion of event and will be quick for Snow King racers

Discounted Lift Tickets: Discounted lift tickets will be available.

Discounted Lodging: A 20% off discounted lodging rate is available for racers. Call 800-TARGHEE (827-4433) and mention you are with the "Randonnee Race."

Race Categories

  • Men’s Race Division / Women’s Race Division
  • Men’s Heavy Metal / Women’s Heavy Metal
  • Men’s Recreation / Women’s Recreation

Important Race Information

The Race division will have 5000’ of climbing and the recreation division will have 3000’ of climbing.

All racers must have the following items to compete

  1. All racers must wear a helmet.
  2. An active beacon operating in the 457 MHz frequency.
  3. An avalanche probe of at least 190 centimeters.
  4. Probe poles are acceptable - rec class only.
  5. Safety straps or ski leashes as required in the ski areas.
  6. Mountain Ascention skins.
  7. A commercially-made snow shovel - rec class.
  8. no snow claws in race division.
  9. Wind breaker jacket.

Stage 1 2014 Wyoming Randonee Roundup Race Results

BIB # NAME LAST DIVISION HOME TOWN STATE Targhee  Snow King  Jackson  Overall Place
17 John Gaston M/RACE Aspen CO 1:33:30     1:33:30 1
64 Jason Dorais M/RACE SLC UT 1:35:08     1:35:08 2
18 Tom Goth M/RACE Salt Lake City UT 1:35:50     1:35:50 3
31 Max Taam M/RACE Aspen CO 1:39:46     1:39:46 4
63 J. Marshall Thomson M/RACE     1:40:07     1:40:07 5
11 Jon Brown M/RACE Gunnison CO 1:41:24     1:41:24 6
21 Teague Holmes M/RACE Breckenridge CO 1:46:31     1:46:31 7
67 Jess Asmussen M/RACE     1:48:49     1:48:49 8
14 Marc Domsky M/RACE Jackson WY 1:50:25     1:50:25 9
13 John Curry M/RACE Bozeman MT 1:52:30     1:52:30 10
30 Brian Story M/RACE Missoula MT 1:54:16     1:54:16 11
9 Chad Brackelsberg M/RACE Park City UT 1:55:48     1:55:48 12
5 Scott Archer M/RACE Breckenridge CO 1:57:43     1:57:43 13
23 Ram Mikulas M/RACE Dillon CO 1:58:20     1:58:20 14
19 Mark Hammond M/RACE Cottonwood Heights UT 1:58:34     1:58:34 15
16 Nicholas Francis M/RACE Salt Lake City UT 2:00:05     2:00:05 16
20 David Hoffman M/RACE Bozeman MT 2:00:38     2:00:38 17
27 Mike Preston M/RACE Crested Butte CO 2:00:58     2:00:58 18
24 Tyler Newton M/RACE Snowmass Village CO 2:01:18     2:01:18 19
7 Danny Beasse M/RACE Jackson WY 2:03:23     2:03:23 20
29 Steve Sellers M/RACE Canmore MN 2:04:20     2:04:20 21
22 Noah howell M/RACE Salt Lake City UT 2:04:27     2:04:27 22
26 Courtney Phillips M/RACE Salt Lake City UT 2:06:25     2:06:25 23
3 Alan Adams M/RACE Bozeman MT 2:07:18     2:07:18 24
2 AJ Linnell M/RACE Victor ID 2:07:50     2:07:50 25
10 Nathan Brown M/RACE wilson WY 2:08:03     2:08:03 26
68 Van  Roberts M/RACE     2:09:13     0.089734 27
4 Josh Anderson M/RACE SLC UT 2:11:19     2:11:19 28
28 Scott Radek M/RACE Dillon CO 2:14:03     2:14:03 29
36 Ryan Ghelfi M/RACE Ashland OR 2:14:43     2:14:43 30
12 Mark Christopherson M/RACE Park City UT 2:15:52     2:15:52 31
61 John Kean M/RACE ABQ NM 2:25:25     2:25:25 32
33 Reed Watson M/RACE Bozeman MT 2:26:22     2:26:22 33
1 Adam Greene M/RACE Sun Valley ID 2:26:36     2:26:36 34
66 Fred Most M/RACE Driggs ID 2:36:19     2:36:19 35
15 Andy Forbes M/RACE Boise ID 3:06:32     3:06:32 36
8 John Blaskovich M/RACE Butte MT DNF     #VALUE!  
37 Peter Pastrami M/RACE Ashland OR DNF     #VALUE!  
6 Michael Barlow M/RACE Aspen CO DNS     #VALUE!  
25 Ben Parsons M/RACE Kalispell MT DNS     #VALUE!  
34 Christopher White M/RACE Park City UT DNS     #VALUE!  
38 Jan Koles M/RACE Winter park CO       0:00:00  
39 Ryan Ghelfi M/RACE Ashland OR       0:00:00  
40 Peter Pastrami M/RACE Ashland OR       0:00:00  
41 Eric Bunce M/RACE cottonwood UT       0:00:00  
42 Reed Chambers M/RACE Jackson WY       0:00:00  
43 Matt Chorney M/RACE jackson WY       0:00:00  
44 Eric Dacus M/RACE Salt Lake City UT       0:00:00  
45 Brian Edmiston M/RACE Carbondale CO       0:00:00  
46 Christian Johnson M/RACE Salt Lake City UT       0:00:00  
47 Andy Mention M/RACE Denver CO 2:54:14     2:54:14 37
48 Brent Mitchell M/RACE Salt Lake City UT       0:00:00  
49 Will Nesse M/RACE Salt Lake City UT       0:00:00  
50 Richard Pampe M/RACE Jackson WY       0:00:00  
51 Jacob Stearns M/RACE Teton Village WY       0:00:00  
52 Doug Stenclik M/RACE Carbondale CO       0:00:00  
53 Ben Sukow M/RACE Salt Lake City UT       0:00:00  
54 Pete Swenson M/RACE Breckenridge CO       0:00:00  
55 Joel Trachtenberg M/RACE Salt Lake City UT       0:00:00  
56 John VanNostrand Jr. M/RACE Carbondale CO       0:00:00  
57 Ben Weisbeck M/RACE Jackson WY       0:00:00  
58 Adam Wirth M/RACE Boise ID       0:00:00  
70 Kevin Townsend M/RACE Sandy UT       0:00:00  

MENS RECREATION DIVISION

BIB NAME LAST DIVISION HOME TOWN STATE Targhee  Snow King  Jackson  Overall Place
77 Jeff Friess M/REC     1:20:52     1:20:52 1
70 Kevin Townsend M/REC Sandy UT 1:37:03     1:37:03 2
35 Adam Baca M/REC Albuquerque NM 2:05:11     2:05:11 3
71 Clayton Cartier M/REC jackson WY       0:00:00  
72 Lane Critser M/REC Woodland Hills UT       0:00:00  
73 Joshua Gutzwiller M/REC Sandy UT       0:00:00  
74 Kevin Olson M/REC Jackson WY       0:00:00  
75 Todd Seeton M/REC Jackson WY       0:00:00  
76 Mike Zolik M/REC Teton Village WY       0:00:00  

WOMEN RACE DIVISION

BIB NAME LAST DIVISION HOME TOWN STATE Targhee  Snow King  Jackson  Overall Place
124 Stevie Kremer W/ RACE     1:56:13     1:56:13  
126 Sari Anderson W/ RACE     1:58:51     1:58:51  
110 Jessie Young W/ RACE Aspen CO 2:11:48     2:11:48  
111 Mckenna douglas W/ RACE Edwards CO 2:16:08     2:16:08  
112 Jaime Falcon W/ RACE Breckenridge CO 2:21:12     2:21:12  
106 Nikki Kimball W/ RACE Bozeman MT 2:23:42     2:23:42  
102 Sarah Cookler W/ RACE Brighton UT 2:24:16     2:24:16  
125 Elizabeth Adams W/ RACE     2:26:06     2:26:06  
104 Marg Fedyna W/ RACE Edmonton AB Canada CA 2:29:53     2:29:53  
105 Michelle Katchur Roberts W/ RACE Canmore MT 2:35:13     2:35:13  
101 Emily Brackelsberg W/ RACE Park City UT 2:40:21     2:40:21  
127 Gabrielle Vellier W/ RACE     2:54:15     2:54:15  
116 Jenn Shelton W/ RACE Durango CO 2:58:33     2:58:33  
109 Bradley Richmond W/ RACE Crested Butte CO 3:12:55     3:12:55  
113 Tracee Metcalfe W/ RACE Vail CO 3:18:25     3:18:25  
115 Allison Stuart W/ RACE Park City UT 3:35:48     3:35:48  
108 Jen Parsons W/ RACE Kalispell MT DNS     #VALUE!  
119 Michela Adrian W/ RACE Bozeman MT       0:00:00  
120 Lindsay  Plant W/ RACE Carbondale CO       0:00:00  
121 Allison Stuart W/ RACE Park City UT       0:00:00  
122 Ashley Watson W/ RACE Jackson WY       0:00:00  
123 Katie French W/ RACE Kalispell MT       0:00:00  
BIB # NAME LAST DIVISION HOME TOWN STATE Targhee  Snow King  Jackson  Overall Place

WOMEN RECREATION DIVISION

90 Holly Hagerman W/REC Woodland Hills UT       0:00:00  
103 Lisa Curry W/ RACE Bozeman MT 1:39:56     1:39:56 1

Contact Information

Contact Info: Andy Williams

Phone: 1 307.353.2300 ext 1309

E-mail: awilliams@grandtarghee.com

Event Photography Links

Powder Day Photography 2012 USSMA Images PowderDayPhotography.com/p1047887724


USSMA Targhee Ski Mountaineering Classic USSMA Targhee Ski Mountaineering Classic USSMA Targhee Ski Mountaineering Classic USSMA Targhee Ski Mountaineering Classic USSMA Targhee Ski Mountaineering Classic USSMA Targhee Ski Mountaineering Classic USSMA Targhee Ski Mountaineering Classic

2013 Race Results

BIB # F.NAME L.NAME DIV HOME TOWN STATE TIME PLACE
MENS RACE DIVISION
10 John Gaston M/RACE Aspen CO 1:36:00 1
12 Thomas Goth M/RACE Salt Lake City UT 1:37:14 2
36 Marshall Thomson M/RACE Crested Butte CO 1:37:52 3
31 Scott Simmons M/RACE Durango CO 1:38:07 4
32 Jason Dorais M/RACE Salt Lake City UT 1:38:45 5
20 Max Taam M/RACE Aspen CO 1:40:29 6
39 Bryan Mckhausen M/RACE Gunnison CO 1:40:39 7
17 Luke Nelson M/RACE Pocatello ID 1:42:15 8
18 Greg Ruckman M/RACE Breckenridge CO 1:42:23 9
33 Andy Dorais M/RACE Salt Lake City UT 1:44:51 10
19 Brad Schalles M/RACE Squamish BC 1:45:38 11
30 Stano Faban M/RACE Coquitlam BC 1:49:02 12
8 Dennis Flanagan M/RACE Breckenridge CO 1:49:58 13
4 Jon Brown M/RACE Gunnison CO 1:50:41 14
7 Eric Carter M/RACE Minneapolis MN 1:51:57 15
2 Chad Brackelsberg M/RACE Park City UT 1:53:01 16
29 Igor Bemas M/RACE Revelstoke BC 1:54:55 17
13 Michael Hagen M/RACE Breckenridge CO 1:55:10 18
5 Eric Bunce M/RACE Cottonwood UT 1:55:47 19
27 John  Curry M/RACE Bozeman MT 1:57:36 20
24 Tom  Diegel M/RACE 1:57:37 21
3 Nathan Brown M/RACE Wilson WY 2:00:39 22
35 Mark Hammona M/RACE Salt Lake City UT 2:00:54 23
9 Nicholas Francis M/RACE Salt Lake City UT 2:03:33 24
MENS RACE DIVISION - CONTINUTED
22 Tyler Newton M/RACE Snowmass CO 2:04:53 25
28 David Hoffman M/RACE Bozeman MT 2:05:03 26
34 Ian Housman M/RACE Salt Lake City UT 2:06:52 27
23 John Vanbrstrand M/RACE Carbondale CO 2:06:53 28
15 Ram Mikulas M/RACE Dillon CO 2:07:33 29
1 Luther Birdzell M/RACE Erie CO 2:08:41 30
37 Dave Bergart M/RACE Victor ID 2:16:10 31
26 Pat Riffie M/RACE Driggs ID 2:19:37 32
6 Layne Caldwell M/RACE Kaysville UT 2:23:36 33
25 Tim White M/RACE Salt Lake City UT 2:26:00 34
21 Christopher White M/RACE Park City UT 2:29:27 35
16 Brent Mitchell M/RACE Salt Lake City UT 2:34:33 36
14 Mike Hales M/RACE Salt Lake City UT 2:35:44 37
WOMEN  RACE DIVISION
53 Janelle Smiley W/ RACE Crested Butte CO 1:55:19 1
51 Gemma Arro Ribot W/ RACE Park City UT 1:58:23 2
52 Meredith Edwards W/ RACE Wilson Wy 2:18:38 3
55 Katie Bogart W/ RACE Victor ID 2:40:32 4
54 Kim Young W/ RACE Jackson WY DNF
WOMEN  REC DIVISION
96 Allison Stuart W/REC 1:53:27 1
94 Lisa Curry W/REC Bozeman MT 2:08:28 2
97 Krissy Copeland W/REC Victor ID 2:19:37 3
77 Erin Palm W/REC DNF
93 Katie Burbank W/REC DNF
WOMEN'S -HEAVY METAL
98 Jackie Concannon W/HM 2:07:41 1
MENS REC DIVISION
BIB # NAME LAST DIVISION HOME TOWN STATE TIME PLACE
100 Fred Most M/REC Driggs ID 1:22:57 1
95 Tyler Williams M/REC Driggs ID 1:31:28 2
99 Glen Vitucci M/REC Driggs ID 1:37:16 3
91 Greg Peak M/REC Salida CO 2:04:05 4
92 Thierry Werderits M/REC Lynden WA 2:06:14 5
90 Wray E. Landon III M/REC Idaho Falls ID 2:23:18 6
MENS- HEAVY METAL
67 Michael Finger HM/MEN Salt Lake City UT 2:44:46 1

Contact Information

Name: Andy Williams
Phone: awilliams@grandtarghee.com
Email: 1 307.353.2300 ext.1309

Contact Us | Search | Sitemap | Privacy Policy | Terms & Conditions | Partners | Media Room
Mail: 3300 Ski Hill Rd. Alta, WY 83414
Reservations: 307-353-2300 | Call 800-TARGHEE