Bookmark and Share

2013 IFSA Jr Freeride Regional Champtionships

2013 Jr Freeride Regional Championship Results

Thank you to all the athletes, coaches, judges, volunteers, parents and Targhee employees for a great event!
Download Results

Girls 12-14 Final Results
Place First Last Home  RUN 1 RUN 2 TOTAL
1 Olivia Askew Altabird 29.07 32.33 61.40
2 Jane Nall Squaw Valley Big Mtn Team 25.83 29.53 55.36
3 Anika Heilweil Altabird 26.07 27.87 53.94
4 Edie Mason Altabird 27.67 25.33 53.00
5 Alle Whitney Squaw Valley Big Mtn Team 16.87 29.40 46.27
6 Morgan Westfall Winter Park Big Mtn Team 19.03 26.97 46.00
7 Maren Guy Squaw Valley Big Mtn Team 25.43 16.13 41.56
8 Emma Deslauriers Squaw Valley  25.57 12.73 38.30
9 Erika Backhus Squaw Valley Big Mtn Team 26.07 10.23 36.30
10 Haley  Cooke Whitewater Free Ride Team 28.30 TDQ 28.30
11 Carly Gradeff Sugarbowl 16.57 8.57 25.14
12 Bell Gold   15.03   15.03
13 Heidi Shimek Squaw Free 13.03   13.03
14 Mia Winans Squawfree 12.30   12.30
15 Ella Barzel Squaw 8.77   8.77
16 Gracely Speth Bssef Freeride 8.57   8.57


Boys 12-14 Final Results
  First Last Home  RUN 1 RUN 2 TOTAL
1 Ross Tester Squaw Valley Big Mtn Team 34.23 37.46 71.69
2 Kevin Nichols Ski Club Vail 32.80 35.00 67.80
3 Nigel Ziegler   35.80 31.23 67.03
4 Louis Norris Sugar Bowl Freeride 28.90 32.83 61.73
5 Luke Roberts   29.33 32.17 61.50
6 Cody Atwood Squaw Valley Big Mountain 28.73 31.67 60.40
7 Mason Wittels Squaw Valley Big Mountain 26.10 29.40 55.50
8 Jackson Belford JH Anomaly 29.10 26.03 55.13
9 Benjamin Potter Telluride 29.67 24.57 54.24
10 Finn Epperson-Valum Alta Bird 24.20 30.00 54.20
10 D Raden Bssef 25.77 28.43 54.20
11 Cole Harrity OVFR 30.73 23.40 54.13
12 Brock Arends Team Summkit 25.70 26.50 52.20
13 Cooper Davis Sugarbowl Freeride Team 21.00 29.73 50.73
14 Grifen Moller   33.03 16.80 49.83
15 Finn Reddish Altabird/Axis 20.33 29.23 49.56
16 Will Riedel   22.93 26.53 49.46
17 Parkin Costain   36.60 11.90 48.50
18 Xander Guldman Sugar Bowl Ski Team 32.60 15.67 48.27
19 Quinn Casper Alta bird 18.17 30.07 48.24
20 Cooper Bathgate Whistler Freeride Club 26.87 19.20 46.07
21 Maxwell Meza Park city 29.70 16.10 45.80
22 Jamie  Smith   22.13 23.10 45.23
23 ALEX LUNDSTROM   19.13 25.93 45.06
24 Max Pierce   24.80 18.00 42.80
25 Liam Locke   27.50 15.03 42.53
26 Josh Gold Svst 26.90 15.57 42.47
27 Chris Mayers JH Ski Club Freeride Team 27.17 14.67 41.84
28 Reef Schott Squaw Big Mountain 25.50 12.27 37.77
29 Ian Scott Sugar Bowl Academy 23.03 12.73 35.76
30 Aidan Pruett Altabird Freeride 23.33 10.77 34.10
31 Jack Mintz   27.50 TDQ 27.50
32 Jackson Bathgate Whistler Freeride Club 25.10 TDQ 25.10
33 Henry Bates Alta Bird 14.57   14.57
34 Chase  Robinson Team Shred Bogus Basin 14.23   14.23
35 Luca Doehling   14.23   14.23
36 Justin Carpenter   13.70   13.70
37 Howard Robin Big Sky Freeride Team 12.77   12.77
38 Jackson Raden Bssef 12.60   12.60
39 Bobby Eckles Winter Park 11.90   11.90
40 Nick Goralka Aspen 11.37   11.37
41 Cody Nern Squawfree 10.83   10.83
42 Addison Fleischer Alta Bird 7.17   7.17
43 Zach Cone Moonlight Basin DNS   0.00
44 William Flanagan   TDQ    
45 Cameron Dudiak   TDQ    
46 Daniel Tisi JH Anomaly DNS    
47 DRAKOS BROWN   DNS    
48 Blake Lawton   DNS    
49 Rome Mora Crystal Freeride DNS    
50 Will Rybak Avsc DNS    


Girls 15-18 Final Results
Place First Last Home  RUN 1 RUN 2 TOTAL
1 Jess Sterret Alta Bird 33.10 30.80 63.90
2 Tasha Heilweil Alta Bird 29.90 27.10 57.00
3 Annika Winans Squaw Free 31.27 23.27 54.54
4 Eliza Donahue Taos Winter Sports Team 28.20 24.83 53.03
5 Emma Patterson Taos Winter Sports Team 27.60 24.53 52.13
6 Kami Abi-Nader Squaw Valley Big Mtn Team 29.50 21.37 50.87
7 MacKenzie Epperson-Valum Alta Bird 31.07 17.80 48.87
8 Muy Lim 0 19.77 21.17 40.94
9 Corinne Dunn Alta/Snowbird Freeride 27.23 DQ 27.23
10 Hannah May Alta Snowbird Freeride Team 25.43   25.43
11 Josie Byron Crested Butte Mountain Sports Team 14.00   14.00
12 Morgan Williams Alta Bird Freeride Team 12.83   12.83
13 Ally Askew Altabird 12.50   12.50
14 Deirdre Babcock Snowbird 11.87   11.87
15 Erika Klenk Sugar Bowl Freeride 8.87   8.87
16 Brittany Barefield Crested Butte Mountain Sports Team TDQ   0.00
17 Kate Cooper Vail Ski and Snowboard Academy DNS   0.00
18 Sierra Griffiths Snowbird DNS   0.00


BOYS 15-18 FINALS RESULTS
Place First Last Home  RUN 1 RUN 2 TOTAL
1 Seth Klein Altabird 38.87 42.60 81.47
2 Matt Evans Crested Butte Mountain Sports Team 34.90 42.07 76.97
3 Grant Howard Snowbird/Alta 35.17 41.07 76.24
4 Tom Peiffer Whistler Freeride Club 34.13 39.50 73.63
5 Stein Arntson Squaw Valley Big Mtn Team 37.47 33.67 71.14
6 Trace Cooke Whitewater Freeride 27.23 43.80 71.03
7 Jackson Bodtker Big sky Freeride Team 31.23 39.80 71.03
8 Jack Francis Altabird 35.30 35.57 70.87
9 Micah Robin Big sky Freeride Team 29.97 38.43 68.40
10 Martin Lentz Altabird 31.27 35.03 66.30
11 Jack Fenn jackson Hole Ski and Snowboard Club 30.40 31.23 61.63
12 Liam Peiffer Whistler Freeride Club 31.60 28.23 59.83
13 Deane Long Team Summit Colorado 29.27 30.43 59.70
14 Nicholas Westfall Winter Park 26.33 32.53 58.86
15 Drew Hartley 0 34.20 22.03 56.23
16 Aidan Stege Ski Club Vail 33.03 19.83 52.86
17 Tilen Lane Squaw Valley Big Mtn Team 31.67 20.80 52.47
18 Dan Sanford Jackson Hole Anomaly Team 24.70 27.27 51.97
19 Dan Jones Sugar Bowl Freeride 30.67 21.27 51.94
20 Chase Whitney Squaw Valley Big Mtn Team 35.30 14.10 49.40
21 Zeke Pierce Ski and Snowboard Club Vail 30.13 18.23 48.36
22 Charlie May Altabird 36.60 11.30 47.90
23 Sam Casper Altabird 31.13 16.47 47.60
24 Gabe Suszynski Ski and Snowboard Club Vail 29.37 17.83 47.20
25 Weston Forster Altabird 29.47 17.40 46.87
26 Isaac Freeland Sugar Bowl Freeride 23.50 21.93 45.43
27 Ethan Faye Squaw Valley Big Mtn Team 32.73 12.23 44.96
28 Nielson Guy Squaw Valley Big Mtn Team 22.27 13.50 35.77
29 Sam Winship 0 30.63 7.17 30.63
30 Gage Gordon Big Sky Freeride Team 20.60   20.60
31 Chanc' Deschamps-Prescott Alyeska 20.50   20.50
32 Oliver Wrinch 0 17.33   17.33
33 Jackson White Alta/Snowbird 17.23   17.23
34 Wildon Deslauriers Squaw Valley 16.83   16.83
35 Ben Schulz Teton Valley 16.00   16.00
36 Elliot Davis Altabird Freeskiing 14.80   14.80
37 Ben McClellan Winter Park 14.43   14.43
38 Finn Mahoney 0 13.87   13.87
39 Josh Trosky Team Summit 13.23   13.23
40 Ryan Johnston Jackson Hole Freeride Team 11.57   11.57
41 Andrew Collins 0 DNS    
42 Erik Hilb Ski and Snowboard Club Vail DNS    
43 Jackson Tisi JH Anomaly DNS    
44 Michael Thompson Ski Club Vail DNS    
45 Mitch MacArthur Winter Park DNS    
46 Peter Hunt Twst DNS    
47 Tashi Hackett Telluride Ski and Snowboard Club DNS    

Contact Us | Search | Sitemap | Privacy Policy | Terms & Conditions | Partners | Media Room
Mail: 3300 Ski Hill Rd. Alta, WY 83414
Reservations: 307-353-2300 | Call 800-TARGHEE