2013 Pierre's Hole 50/100 Mile Race Results

Great day yesterday at Pierre's Hole 50/100 race! Thanks to everyone who came out and to all our sponsors! Habitat, Smith Optics, Troy Lee Designs, Peaked Sports, Fitzgerald's Bikes, The Hub, Kenda, Mountain Khakis, Snake River Brewing, Teton Valley Trails and Pathways, Club Ride! See you next year and we plan on rolling out even more new single track!

2013 Pierre's Hole 100 Race Recap

100 Mile Results 50 Mile Results 50K Results

2013 100 Mile Race Results

Division:100 Mile Open Men
Place Bib # Name LAP 1 LAP 2 LAP 3 FINISH Division City State
1 14 CARY SMITH 2:21:27.0 2:53:51.6 2:50:42.9 8:06:01.6 100 Mile Open Men JACKSON WY
2 10 TRAVIS MULLEN 2:35:54.7 3:03:18.6 3:09:09.5 8:48:23.0 100 Mile Open Men SALT LAKE CITY UT
3 5 GABE KLAMER 2:42:19.9 3:12:53.2 3:15:28.3 9:10:41.5 100 Mile Open Men JACKSON WY
4 2 ROSS DELAPLANE 2:32:14.8 3:15:07.1 3:35:10.6 9:22:32.5 100 Mile Open Men GOLDEN CO
5 40 CHRIS PHENICIE 2:31:40.4 3:16:30.9 4:00:37.2 9:48:48.7 100 Mile Open Men LAKEWOOD CO
6 8 JOHN MALLOY 2:50:39.5 3:27:38.4 3:34:13.3 9:52:31.3 100 Mile Open Men BOISE ID
7 15 ROBERT THOMAS 2:58:45.3 3:41:15.0 3:54:11.1 10:34:11.5 100 Mile Open Men BOULDER CO
8 13 ALEX SCHULTZ 3:04:43.5 3:32:57.3 4:04:29.8 10:42:10.7 100 Mile Open Men OXFORD MI
9 3 COOPER FOWLER 3:09:57.6 3:54:20.3 4:17:41.6 11:21:59.5 100 Mile Open Men MT PLEASANT SC
10 4 BRADLEE HERAUF 3:08:20.6 4:05:19.2 4:53:55.6 12:07:35.4 100 Mile Open Men PORTLAND OR
Division:100 Mile Singlespeed Men
Place Bib # Name LAP 1 LAP 2 LAP 3 FINISH Division City State
1 22 AJ LINNELL 2:28:03.8 2:57:47.3 3:03:07.7 8:28:58.9 100 Mile Singlespeed Men VICTOR ID
2 25 TREVOR ROCKWELL 2:38:49.2 3:18:48.2 3:41:13.8 9:38:51.3 100 Mile Singlespeed Men DECORAH IA
3 20 JASON BROWN 2:45:58.3 3:28:13.4 3:44:34.4 9:58:46.1 100 Mile Singlespeed Men PARK CITY UT
4 24 TIM LUCKING 2:56:19.8 3:33:19.4 3:47:22.3 10:17:01.5 100 Mile Singlespeed Men BROOMFIELD CO
5 21 LOREN GARD 2:46:34.0 3:39:15.1 3:53:35.7 10:19:25.0 100 Mile Singlespeed Men BEND OR
6 30 TREVOR BAIN 3:17:10.2 3:54:49.3 4:01:36.2 11:13:35.8 100 Mile Singlespeed Men WILSON WY
Division:100 Mile Vet Men 40+
Place Bib # Name LAP 1 LAP 2 LAP 3 FINISH Division City State
1 33 DALE COOK 2:37:53.1 3:07:27.4 3:24:15.2 9:09:35.8 100 Mile Vet Men 40+ SPOKANE WA
2 32 DAVE BYERS 2:49:35.6 3:23:05.1 3:33:42.0 9:46:22.7 100 Mile Vet Men 40+ BOISE ID
3 34 YURI COOK 3:04:54.4 3:37:02.7 3:48:47.4 10:30:44.6 100 Mile Vet Men 40+ ALLEN TX
4 42 LEE SIMRIL 3:10:26.5 3:36:15.3 4:05:40.3 10:52:22.1 100 Mile Vet Men 40+ CHATTANOOGA TN
5 36 DARRELL FINLAYSON 2:57:05.0 4:12:17.2 4:31:41.1 11:41:03.4 100 Mile Vet Men 40+ PARK CITY UT
6 31 MICHAEL BELSER 3:13:35.4 3:55:27.6 4:34:44.1 11:43:47.1 100 Mile Vet Men 40+ CASPER WY
7 38 MATTHEW JENNINGS 3:16:57.7 4:06:16.0 5:18:26.9 12:41:40.7 100 Mile Vet Men 40+ BIG SKY MT
Division:100 Mile Master's Men 50+
Place Bib # Name LAP 1 LAP 2 LAP 3 FINISH Division City State
1 53 MARLAND WHALEY 2:47:07.2 3:18:09.1 3:25:47.9 9:31:04.3 100 Mile Master's Men 50+ HAMILTON MT
2 47 GARY GARDINER 2:48:50.8 3:26:46.6 4:00:28.5 10:16:05.9 100 Mile Master's Men 50+ CENTERVILLE UT
3 51 JOHN LAUCK 2:55:17.9 3:38:59.5 3:53:32.9 10:27:50.4 100 Mile Master's Men 50+ BOUNTIFUL UT
4 50 DAVID JOLIN 2:56:00.9 3:32:33.8 4:04:21.1 10:32:55.9 100 Mile Master's Men 50+ BELLVILLE OH
5 46 JESSE FERRER 3:00:05.8 3:49:48.2 4:18:06.9 11:08:01.0 100 Mile Master's Men 50+ STAR ID
6 48 BOB GROVER 3:31:46.2 4:07:27.8 4:05:29.3 11:44:43.4 100 Mile Master's Men 50+ WHITE CITY OR
7 45 ROBERT ADAMS 3:26:38.4 4:17:16.5 5:31:21.5 13:15:16.6 100 Mile Master's Men 50+ BOISE ID
Division:100 Mile Open Women
Place Bib # Name LAP 1 LAP 2 LAP 3 FINISH Division City State
1 62 BRENDA SIMRIL 3:10:26.3 3:36:15.2 3:43:23.2 10:30:04.8 100 Mile Open Women CHATTANOOGA TN
2 60 ALICE DROBNA 3:04:52.9 3:49:32.0 4:18:22.0 11:12:47.1 100 Mile Singlespeed Women BEND OR
3 61 NIKI MILLESON 3:15:34.6 4:01:32.9 4:33:27.2 11:50:34.8 100 Mile Open Women ALPINE WY

 

2013 50 Mile Race Results

Division:50 Mile Open Men
Place Bib # Name LAP 1 LAP 2 FINISH City State
1 17 WILL MCDONALD 1:55:40.6 2:26:27.7 4:22:08.4 PARK CITY UT
2 3 JOSH BROWN 2:00:07.4 2:34:10.0 4:34:17.5 KAYSVILLE UT
3 10 GEORGE FLYNN 2:03:57.2 2:34:13.2 4:38:10.4 JACKSON WY
4 9 BART FLYNN 2:04:01.0 2:34:10.8 4:38:11.8 JACKSON WY
5 24 JONATHAN ROSE 2:16:59.1 2:49:39.2 5:06:38.4 BOUNTIFUL UT
6 16 MIKE LAVERY 2:12:03.0 2:56:52.5 5:08:55.5 BOZEMAN MT
7 14 KEVIN JACOBSEN 2:07:38.7 3:04:37.3 5:12:16.1 BOZEMAN MT
8 34 EVAN LARSON 2:16:36.5 3:00:17.8 5:16:54.4 DRIGGS ID
9 22 WYLIE PICOTTE 2:23:05.4 3:01:51.5 5:24:56.9 UNDERHILL VT
10 32 CORY VANDENHEUVEL 2:13:00.6 3:33:50.6 5:46:51.3 GREAT FALLS MT
11 7 JASON DRAKE 2:32:01.0 3:20:22.4 5:52:23.4 BOZEMAN MT
12 18 FREDERIC MORIARTY 2:47:00.2 3:30:50.3 6:17:50.6 LOUISVILLE CO
13 27 DOUG SCHULTZ 2:45:47.2 3:33:59.4 6:19:46.6 JACKSON WY
14 30 COREY WIGHT 2:45:20.8 3:50:30.7 6:35:51.6 POCATELLO ID
15 4 LES BRUNKER 2:55:27.7 3:43:47.6 6:39:15.4 EDINA MN
16 6 GENE CAVAGNARO 2:47:30.5 3:59:37.3 6:47:07.9 VICTOR ID
17 1 STEVEN ADAMS 2:32:26.8 4:18:58.4 6:51:25.3 BOZEMAN MT
18 20 RYAN MUNSON 2:52:51.6 3:59:56.2 6:52:47.9 BUTTE MT
19 99 DANIEL QUIRK 2:50:00.8 4:06:41.5 6:56:42.3 JACKSON WY
20 33 MICHAEL DUDA 3:07:41.1 3:55:19.1 7:03:00.3 DRIGGS ID
21 2 CALEB ANDERSON 2:55:11.7 4:07:54.6 7:03:06.4 BOISE ID
22 15 JOHN KLINGBEIL 2:50:13.0 4:13:02.4 7:03:15.5 STEVENSVILLE MT
23 26 TODD SAULTERS 2:56:29.3 4:07:35.0 7:04:04.4 DRIGGS ID
24 11 CASEY FOX 2:48:02.1 4:19:11.5 7:07:13.6 CEDAR HILLS UT
25 8 JARED ELISON 2:55:40.0 4:13:10.2 7:08:50.2 BOISE ID
Division:50 Mile Singlespeed Men
Place Bib # Name LAP 1 LAP 2 FINISH City State
1 36 RYON BUTTERFIELD 2:01:01.4 2:26:50.0 4:27:51.4 POCATELLO ID
2 37 CHRIS HOWELL 2:17:50.5 2:55:50.2 5:13:40.8 POCATELLO ID
3 40 CHRIS PACE 2:19:45.8 3:10:12.1 5:29:57.9 STAR VALLEY WY
4 42 PHIL SCHNEIDER 2:23:12.3 3:11:43.4 5:34:55.7 LANDER WY
5 39 KAI NEWHOUSE 2:30:04.8 3:39:55.7 6:10:00.6 POCATELLO ID
6 41 THOMAS RAU 2:38:07.2 3:33:56.1 6:12:03.3 STEVENSVILLE MT
7 35 PETER BOOGAARD 2:38:30.0 4:00:52.8 6:39:22.9 DRIGGS ID
8 43 BRIAN THOMPSON 2:57:29.7 3:47:22.8 6:44:52.6 BILLINGS MT
Division:50 Mile Vet Men 40+
Place Bib # Name LAP 1 LAP 2 FINISH City State
1 65 MIKE PIKER 2:05:34.8 2:30:03.8 4:35:38.7 JACKSON WY
2 61 MARK LLINARES 2:12:50.3 2:40:36.6 4:53:27.0 JACKSON WY
3 64 MATTHEW PETERSON 2:16:16.0 2:49:07.9 5:05:23.9 SALT LAKE CITY UT
4 44 DAVID AGNELLO 2:16:15.5 2:53:47.3 5:10:02.8 JACKSON WY
5 49 GARDNER BROWN 2:18:12.1 2:57:56.8 5:16:08.9 KAYSVILLE UT
6 69 TRAVIS WARD 2:13:33.1 3:03:05.7 5:16:38.8 JACKSON WY
7 45 BEN ALEXANDER 2:18:31.0 3:00:06.2 5:18:37.3 BOZEMAN MT
8 51 JAMES DONLEY 2:20:45.9 2:58:55.1 5:19:41.0 JACKSON WY
9 67 KIM UEDA 2:20:09.1 3:15:40.3 5:35:49.4 POCATELL0 ID
10 55 DEREK FRENETTE 2:35:53.6 3:24:29.0 6:00:22.6 JACKSON WY
11 57 MIKE HADLEY 2:36:10.4 3:24:27.4 6:00:37.9 SALT LAKE CITY UT
12 68 SCOTT URBAN 2:38:12.0 3:26:28.8 6:04:40.9 BOZEMAN MT
13 59 CHAD KELLY 2:43:13.2 3:28:10.5 6:11:23.8 EDINA MN
14 52 KEVIN DUWE 2:35:23.1 3:40:10.9 6:15:34.0 BOZEMAN MT
15 47 STEVE BRAIN 2:37:38.4 3:54:50.0 6:32:28.5 PARK CITY UT
16 56 JOEL GERHART 2:48:09.6 3:45:13.2 6:33:22.8 HELENA MT
17 29 SPENCER WHITE 2:33:50.4 4:03:22.0 6:37:12.4 PORTLAND OR
18 53 RICHARD EYRE 2:39:38.8 3:59:59.2 6:39:38.1 SALT LAKE CITY UT
19 48 ERIC BRIGHT 2:54:32.4 3:50:50.0 6:45:22.4 DRAPER UT
20 46 BRANDON BANKS 2:46:07.8 4:03:48.2 6:49:56.0 DRAPER UT
21 54 NATE FINCH 2:58:34.6 4:00:08.3 6:58:42.9 DILLON MT
22 50 CLINT CONNER 2:45:24.7 4:45:52.4 7:31:17.1 CASPER WY
23 58 BRIAN JENNINGS 3:06:56.8 4:53:20.0 8:00:16.9 THORNTON CO
24 63 ZANE NELSON 3:41:51.2 4:36:21.8 8:18:13.0 GRAND JUNCTION CO
Division:50 Mile Master's Men 50+
Place Bib # Name LAP 1 LAP 2 FINISH City State
1 75 DAVID SAURMAN 2:11:35.2 2:49:12.8 5:00:48.0 WILSON WY
2 73 MARK HERSHBERGER 2:18:27.5 2:50:22.0 5:08:49.5 JACKSON WY
3 74 DWIGHT HIBDON 2:21:47.2 2:53:11.1 5:14:58.3 PARK CITY UT
4 21 BRIAN PICOTTE 3:04:48.4 3:54:27.9 6:59:16.4 UNDERHILL VT
5 72 RICK GRASZL 3:18:33.4 4:21:14.7 7:39:48.2 BELLVILLE OH
6 98 FRANCIS CLARK 3:20:34.9 4:39:49.9 8:00:24.9 ALPINE UT
Division:50 Mile Open Women
Place Bib # Name LAP 1 LAP 2 FINISH City State
1 79 AMANDA CAREY 2:09:24.6 2:36:26.5 4:45:51.2 VICTOR ID
2 82 AMY FULWYLER 2:21:53.1 3:08:14.9 5:30:08.0 JACKSON WY
3 80 ANNA JO DINGMAN 2:31:26.5 3:06:09.1 5:37:35.7 BOZEMAN MT
4 95 PEGGY TROLLAN 2:37:43.4 3:06:56.5 5:44:39.9 BOISE ID
5 87 ROBIN MCGEE 2:37:46.3 3:08:47.3 5:46:33.7 JACKSON WY
6 97 CARRI WULLNER 2:37:30.6 3:11:50.2 5:49:20.8 JACKSON WY
7 78 MICHELLE BYERS 2:42:19.1 3:15:33.6 5:57:52.8 BOISE ID
8 83 VAL HADLEY 2:52:33.6 3:36:49.1 6:29:22.8 SALT LAKE CITY UT
9 89 DEBRA MORRELL 2:57:02.2 3:32:59.8 6:30:02.1 HELENA MT
10 96 JANA WOODRUFF 2:56:22.4 3:37:00.2 6:33:22.7 MERIDIAN ID
11 77 MOLLY BRESLIN 3:01:57.6 3:48:50.6 6:50:48.3 JACKSON WY
12 85 JESSICA KELLEHER 3:03:02.9 3:57:55.7 7:00:58.6 DENVER CO
13 84 CHRISSY HEMENES 3:11:53.7 3:50:24.1 7:02:17.8 VICTOR ID
14 91 SANDY SCHROEDER 3:05:51.7 4:06:58.3 7:12:50.0 BOZEMAN MT
15 92 MAER SEIBERT 3:09:40.5 4:03:49.3 7:13:29.8 MISSOULA MT
16 93 KIM SNODGRASS 3:13:09.1 4:03:54.8 7:17:03.9 BUTTE MT
17 76 SARAH ALEXANDER 3:17:16.9 4:08:34.7 7:25:51.7 BOZEMAN MT
18 90 LORINDA PUTTER 3:14:31.0 4:19:17.2 7:33:48.3 ALLEN TX
19 81 REBEKAH DONLEY 3:18:35.9 4:32:03.9 7:50:39.8 JACKSON WY

 

2013 150K Race Results

Division:50K Open Men
Place Bib # Name FINISH City State
1 100 BEN AUFDERHEIDE 2:14:42.3 JACKSON WY
2 105 GARTH KAUFMAN 2:33:29.6 ALTA WY
3 109 CHRIS OWEN 2:43:35.5 JACKSON WY
4 108 IAN MILLER 3:06:00.2 VICTOR ID
5 111 THEO WARNER 3:09:59.7 POCATELLO ID
6 110 JERROD WARNER 3:10:00.2 POCATELLO ID
7 112 BRIAN EVANS 3:20:41.5 JACKSON WY
8 104 MATT HAUSAUER 3:38:13.6 BOZEMAN MT
9 106 NOAH KOLIS 3:39:10.5 CORA WY
10 102 TYLER COBURN 3:58:48.6 MERIDIAN ID
11 107 WADE LLOYD 4:18:00.4 PINEDALE WY
Division:50K Singlespeed Men
Place Bib # Name FINISH City State
1 113 SEAN DOHERTY 3:08:23.2 WILSON WY
Division:50K Vet Men 40+
Place Bib # Name FINISH City State
1 121 DAN STREUBEL 2:32:00.7 DRIGGS ID
2 117 RICK LABELLE 2:49:28.6 DRIGGS ID
3 119 TREY O'NEAL 3:01:43.2 SALT LAKE CITY UT
4 118 CHRIS MCQUEARY 3:09:46.8 BOZEMAN MT
5 115 ALLEN CLAUSEN 3:18:51.6 ALTA WY
6 116 COREY DAHLINE 3:21:39.7 ANGWIN CA
7 122 ERIC WELCH 3:26:22.8 VICTOR ID
8 120 JOHN SIMMS 4:23:11.5 DRIGGS ID
9 114 MATTHEW BRETT 4:33:48.7 LYONS CO
Division:50K Master's Men 50+
Place Bib # Name FINISH City State
1 125 JEREMY GAY 2:50:49.6 BOZEMAN MT
2 126 SAM SMITH 3:11:51.2 PARK CITY UT
3 127 HAL STANLEY 3:13:03.7 BOZEMAN MT
4 124 BILL GASTEYER 3:20:03.8 BOZEMAN MT
5 129 CRAIG WILLIAMS 3:24:40.0 PARK CITY UT
6 128 MICHAEL VANDEWEGHE 4:15:11.9 MIDWAY UT
Division:50K Open Women
Place Bib # Name FINISH City State
1 89 AMY ARRIOLA 3:06:51.9 PARK CITY UT
2 95 LISA REW 3:10:57.7 BOZEMAN MT
3 90 ERIN BURNHAM 3:34:13.7 VICTOR ID
4 97 JENNY ROWE 3:39:22.9 JACKSON WY
5 99 AMY WALLNER DRAKE 4:01:34.1 BOZEMAN MT
6 93 COURTNEY HENLEY 4:24:11.2 SLC UT
7 131 NAOMI MILLER 4:41:18.4 ALLEN TX
8 98 MEGAN VANDENHEUVEL 4:59:47.3 GREAT FALLS MT
9 92 MILLIE FOX 6:37:08.4 CEDAR HILLS UT
10 96 JESSICA RIESSEN 6:37:08.5 DRAPER UT

Contact Us | Search | Sitemap | Privacy Policy | Terms & Conditions | Partners | Media Room
Mail: 3300 Ski Hill Rd. Alta, WY 83414
Reservations: 307-353-2300 | Call 800-TARGHEE